Autoři
Ing. arch. David Kotek
Ing. et Ing. arch. Rudolf Müller
MArch Ing. arch. Ing. Jiří Uran Vítek
PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o. feat FaraON & studioUran
Opavská 6230/29A, 708 00 Ostrava - Poruba
info@projektstudio.cz
Leden 2022
architektura, design, generativní design, algoritmická optimalizace, urbanismus. architecture, design, generative design, algorithmic optimalization, urbanism.
Autoři
Ing. arch. David Kotek
Ing. et Ing. arch. Rudolf Müller
MArch Ing. arch. Ing. Jiří Uran Vítek
PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o. feat FaraON & studioUran
Opavská 6230/29A, 708 00 Ostrava - Poruba
info@projektstudio.cz
Leden 2022
projekt studio
feat. FaraON & StudioURAN
café stalingrad
klíčové slova :
kavárna, café, parametrický design, analogie, struktura, santini, asambláž, sorela, socialistický realizmus
anotace :
Realizace kavárny v parteru obytného domu na sídlišti Stalingrad ve Žďáře nad Sázavou. Sídliště je typickým příkladem SORELY, velmi kompaktního klasicistního urbanismu 50tých let 20tého století.
Skvělá Idea Aleše Studeného, stalingradského patriota, vytvořit pěkné místo pro diskusi, odpočinek a dobrou kávu spustila proces proměny opuštěného místa v kulturní mikrocentrum.
Text :
Pro návrh bylo zásadní odpolitizování témat a zároveň zůstat kontextuání a kontinuální.
Asambláž baru je z místního šrotiště, původně ze Žďárských fabrik.
Strop je vytvořen ze smrkových hoblovaných prken, v prstencovém paternu, prostorově odpovídající modelu zdejší krajiny.
Stěny jsou čokoládově 80 % lídl hořká a prohnutá stěna je měděná stěrka s ručně dělaným paterne umělců Olšiaka, Vítka a Studeného. Otisk Okamžiku a jeho energie.
Káva je dobrá, hořká s čokoládovým aroma. Proseko je fantastické
links :
https://www.archspace.cz/svezi-kava-kavarna-jakou-v-brne-nenajdete-zivelny-zdarsky-stalingrad-obklopi-krasou-strojirenstvi
anotation :
Realization of a café on the ground floor of a residential building in the Stalingrad housing estate in Žďár nad Sázavou. The housing estate is a typical example of SORELA, a very compact classical urbanism of the 1950s.
The great idea of Aleš Studený, a Stalingrad patriot, to create a nice place for discussion, relaxation and good coffee started the process of transforming an abandoned place into a cultural micro-centre.
foto : Tereza Oprchalová
První návrh zastávky Karolina pomocí prostorových skořepiny fabrikovaných pomocí 3DCP
Návrh využívá metodu form finding a hledá optimální tvar skořepiny, která slouží jako zastávka městské hromadné dopravy v Ostravě. Skořepiny jsou následně optimalizovány pomocí algoritmu tak aby dosáhly co nejmenší deformace, množství materiálu a pevnosti. Strukturalita je definována profilem, který používá jemné skládání ( folding )
Autoři
Ing. arch. David Kotek
Ing. et Ing. arch. Rudolf Müller
MArch Ing. arch. Ing. Jiří Uran Vítek
PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o.
Opavská 6230/29A, 708 00 Ostrava - Poruba
info@projektstudio.cz
unor 2022
ZASTÁVKA MĚSTSKÉ HROMADNÉ DOPRAVY KAROLINA
Namísto unifikovaných zastávek hromadné dopravy jsme se snažili najít zábavnou, pestrou a přesto jednoduchou formu, která sama o sobě bude představovat dopravu,
POHYB
Při hledání tvaru jsme využili nejmodernější metody parametrického designu, kde hlavním vstupním parametrem byla jednoduchost a opakovatelnost konstrukce.
Hlavní část, pracovně jí říkáme “křídlo” je poskládána z identických elementů, které rotujeme a posouváme kolem jedné osy. Ve výrobě to bude znamenat maximální úsporu. Jako hlavní materiál uvažujeme ocel, která bude opatřena nátěrem.
Takto navržená konstrukce ve výsledku na nástupní / výstupní části zastávky tvoří přístřešek a svou rotací se z ní stává na opačné straně zábradlí.
Tvar křídla pak bude doplněn o sloupy, jejichž umístění je voleno s ohledem na polohu inženýrských sítí. Sloupy zároveň umožní umístění doplňkového mobiliáře a vybavenosti zastávky. Dále k nim bude kotvena zadní část zastávky z čirého polykarbonátu.
Na tomto jednoduchém schématu je detailněji nastíněno konstrukční řešení. Samotné nosníky budou spojeny pomocí koncových C profilů a středového uzavřeného profilu. Takto budou svařeny do segmentů po cca 3m (jednotlivé nosníky po 0,6m) a ty pak budou vynášeny pomocí ocelových sloupů a montovány dohromady.
Opláštění z horní strany bude z panelů z litého čirého polykarbonátu ve stejném formátu jako je segment (tzn. cca 4 x 3m). Tento materiál je nesmírně houževnatý a bude tvořit ochrannou část konstrukce.
Spodní strana je tvořena plexislem z jednotlivých dílů 4 x 0,1 m, které bude prosvíceno (viz dále)
Návrh osvětlení zastřešovací konstrukce počítá s provedením formou segmentovaných lineárních RGB LED pásků směrovaných do hrany zastřešovacích panelů z plexiskla (polymethylmetakrylátu - PMMA). Osvětlení bude provedeno z obou stran spodního panelu. Skvělá světelná propustnost prosvěcovaného materiálu (až 92%) zaručuje rovnoměrnou distribuci světla napříč celou střešní konstrukcí. Skvělé světelné vlastnosti plexiskla jsou hojně využívány v elektronice jako vodiče světla (např. signální kontrolky na povrch krytu zařízení). V kombinaci s laserovaným povrchem je lze nalézt jako informační tabule v hotelích, reklamní průhledné loga, požární signalizaci a další. Vykazuje také odolnost proti UV záření a zvětrávání.
Tyto panely budou děleny v podélném směru po cca 10 cm a jejich povrch bude gravírován libovolnou grafikou. V místě gravírování na povrchu “zasklení” je pak světlo emitováno do okolí a vzniká tak efekt levitujícího světelného obrazce s možností barevného zpracování jednotlivých segmentů v čase. Takto řešené osvětlení je dobře viditelné i v denních hodinách.
V rámci konstrukce budou instalovány pohybové čidla, pomocí kterých bude možné ovládat programovatelné digitální LED pásky.
Toto řešení zajišťuje interaktivitu, kdy osvětlení může reagovat na pohyb lidí a dopravních prostředků, ale i na události a výročí města.
VYBAVENÍ
Základní prvky vybavení zastávek a přestupních bodů jsou zejména u velkých přestupních uzlů doplněny informačními prvky a službami, jako jsou samostatné informační vitríny, infocentra, prodejní místa jízdních dokladů, čekárny a další služby pro cestující.
Některé prvky vybavení zastávek a přestupních bodů slouží zároveň jako jednoznačná identifikace systému MHD, a bude použit jejich jednotný design a barevnost. Jedná se zejména o označník s elektronickým panelem s hodinami (A) a jízdenkový automat (C).
V místě významného veřejného prostranství mají prvky drobné architektury naopak návaznost na design samotného návrhu zastávky. Jejich vzhled a barevnost proto bude podřízena dannému řešení a nebude shodná s jinými zastávkami v Ostravě. Zde se jedná zejména o informační panel (B), lavičky a odpadkové koše (D), zábradlí, které je tvořeno samotnou konstrukcí, barevné a povrchové řešení pochozí plochy zastávky a podobně.
Autoři
Ing. arch. David Kotek
Ing. et Ing. arch. Rudolf Müller
MArch Ing. arch. Ing. Jiří Uran Vítek
PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o.
Opavská 6230/29A, 708 00 Ostrava - Poruba
info@projektstudio.cz
srpen 2022