u2 rekonstrukce udolní maloměřice Brno

 Stávající dům byl navržen do řadové kompaktní zástavby umístěné na nábřeží regulovaného toku řeky Svitavy. Šířka parcel 6m odpovídá ekonomickému modelu dělnických domků, které byly navrženy architekty Karlem Kotasem a Bohuslavem Fuchsem v letech 1923-1924.

Stávající dům je úzké dispozice s hřebenem orientovaným rovnoběžně s ulicí, rozvíjející klidové části domu do zahrady. Do ulice je dům jednopodlažní s obytným podkrovím, v ulici je akcentováno malým vikýřem. Do Zahrady se podkroví otevíralo vikýřem s balkonovými dveřmi vedoucími na terasu nad dostavovanou kuchyni z 90 tých let. Tato dostavba je již v duchu chat a nenavazuje na kvalitu původní stavby. Nová úprava bude navazovat na původní architektonickou agendu posunutou do současného architektonického jazyka. Nevhodná nadstavba bude odstraněna a bude dostaven objem objektu nad stávající kuchyní. Střecha bude formována tak aby bylo vpuštěno světlo i do centrálních prostoru podkroví – koupelny a schodiště.

 V přízemí se nachází vstup, šatna, garáž, chodba, schody do 1.PP, schodišťová hala, obývací prostor, koupelna, kuchyně s obytným prostorem. Po schodišti se dostaneme do podkroví, kde je pokoj- pracovna, koupelna a ložnice s malou terasou. V 1.PP se nachází sklepní prostory.













reconstruction of the cult house on the Brno embankment

 The existing house was designed in a terraced compact development located on the embankment of the regulated course of the river Svitava. The width of the plots of 6 m corresponds to the economic model of workers' houses, which were designed by architects Karel Kotas and Bohuslav Fuchs in the years 1923-1924.


The existing house has a narrow layout with a ridge oriented parallel to the street, developing the quiet part of the house into the garden. To the street is a one-storey house with a residential attic, in the street it is accentuated by a small dormer. The attic opened to the Garden through a dormer with a balcony door leading to the terrace above the completed kitchen from the 90s. This extension is already in the spirit of the cottages and does not follow the quality of the original building. The new arrangement will follow the original architectural agenda shifted to the current architectural language. An unsuitable superstructure will be removed and the volume of the building above the existing kitchen will be completed. The roof will be shaped so that light is let into the central areas of the attic - bathrooms and stairs.


 The ground floor has an entrance, cloakroom, garage, hallway, stairs to the 1st floor, staircase hall, living room, bathroom, kitchen with living space. After the stairs we get to the attic, where there is a room - study, bathroom and bedroom with a small terrace. In the 1st floor there are cellars.



Santiniho Kurovec

 objekt manifestující architektonické principy a strategie 21. Století. Pavilon. Kanonická architektura. Prototyp spojující minulost s přítomností a otázkami současného architektonického diskurzu. Čtení a zapisování, stejně jako rozvinutá analýza je zprostředkována pomocí zápisu dat, jejich uchovávání, překládání a nové čtení se stalo bezlimitní, nově data nejsou zatížena komprimací. Objekt je fabrikován ve fázi architektury ve 3tí digitálním obratu, což vede k zásadnímu obratu v přístupu k elementu a jeho distribuci. Místo 2 fázi digitální revoluce, kdy byl objekt standartizován a inženýrsky upraventak, aby mohl být snadno kalkutován ( Voxelizace), se nově pohybujeme v nekonečeném množství různých objektů,které jsou inteligentně umisťovány a agregovány ve struktuře, zachovávající si svůj tektonický a významový index. Premisou projektu je performativní bohatost, stejně jako kontextuálnost a udržitelnost principu. Projekt může vybízet ke kompetitivnosti mezi analogickým přístupem a digitálním učením. Program katalogizuje a způsobem strojového učení rozhodne o umístění danných komponentů ( elementů-objektů ). Nelineární proces agregace bude neustále prozkoumáván strukturálně a tektonicky. Význam bude kladen nejen na strukturální koherenci, ale i na performaci formy a čtení jejího významu. Santiniho kód bude integrován kontetuálně v hladce pruhovaném prostoru zámeckých zahrad Žďáru nad Sázavou.






an object manifesting the architectural principles and strategies of the 21st century. Pavilion. Canonical architecture. A prototype combining the past with the present and questions of contemporary architectural discourse. Reading and writing, as well as the developed analysis, is mediated by writing data, their storage, translation and re-reading have become limitless, the new data is not burdened by compression. The building is manufactured in the architecture phase in the third digital turn, which leads to a fundamental turn in the approach to the element and its distribution. Instead of the 2nd phase of the digital revolution, when the object was standardized and engineered so that it could be easily calculated (Voxelization), we are now moving in an infinite number of different objects that are intelligently placed and aggregated in a structure-preserving its tectonic and meaning index. The premise of the project is performative richness, as well as the contextuality and sustainability of the principle. The project may encourage competition between read-across and digital learning. The program catalogues and decides on the location of the given components (elements-objects) in the way of machine learning. The nonlinear aggregation process will be constantly explored structurally and tectonically. Significance will be placed not only on structural coherence but also on the performance of the form and the reading of its meaning. Santini's code will be integrated continuously in the smoothly striped area of ​​the castle gardens of Žďár nad Sázavou.










































house U1

 house U1 


Archetypální typ domu umístěný v krajině. Silná forma domu je fragmentována liniemi pozemku a pro vhodný tvar byla využita AI metoda solární optimalizace hmoty domu vzhledem k místním podmínkám. Volný tok prostoru se rozkládá od vstupní severní zúžené fasády do otevřeného prostoru spojeného galerií s horním patrem. Horní podlaží je věnováno privátnímu programu, obytné patro je propojeno se zahradou. Dům pokračuje v tezi střídání kvalit prostoru, od stlačování a rozšiřování, dále rozvíjí diskusi exaktních a anexaktních geometrií vzhledem k pohybu a stabilitě. Vyvolané rotace pomáhají komplexnímu zážitku v prostoru a zajišťují sami otevřenost. Regulace povinné šikmé střechy je aplikována s ohledem na morfologii místa v rotované superpozici k hlavnímu rozvoji hmoty domu. Hmotná střecha je z betonu, zateplená s povlakovou izolací krytou zelenou střechou. Fasáda je z místního kamene a cihel. Pro stavbu se uvažuje cihelné jednovrstvé zdivo, betonové stropy a střecha. 





Archetypal type of house located in the countryside. The strong form of the house is fragmented by the land lines and the AI ​​method of solar optimization of the house mass with respect to local conditions was used for a suitable shape. The free flow of space extends from the entrance northern narrowed facade to the open space connected by a gallery with the upper floor. The upper floor is dedicated to a private program, the living floor is connected to the garden. The house continues the thesis of alternating the qualities of space, from compression and expansion, further developing the discussion of exact and non-exact geometries with respect to motion and stability. The evoked rotations help a comprehensive experience in space and ensure openness themselves. The regulation of the obligatory sloping roof is applied with regard to the morphology of the place in a rotated superposition to the main development of the mass of the house. The material roof is made of concrete, insulated with coating insulation covered by a green roof. The facade is made of local stone and brick. Brick single-layer masonry, concrete ceilings and a roof are considered for the construction.









Café Stalingrad

kavárna Stalingrad je lokalizována v nárožním domu Žďárského sídliště Stalingrad postaveného v padesátých letech dvacátého století. Sídliště je zásadní pro chápání významu místa, bylo prostaveno pro dělníky rozvíjejících se ždárských strojíren a sléváren ŽĎAS ve stylu socialistického realismu. Přenesení klasicistního konceptu pracující třídě vytvořil jediněčnou urbanistickou strukturu. V ní má vzniknout komunitní kavárna, spojující kulturu zámku a sídliště. Vyloučená lokalita se stává atraktorem.





V interiéru kavárny pracujeme se stěnou a stropem významově, strukturálně a barevně. Prohnutá stěna v poloměru 21m je artikulována zlatou prostorovou strukturální stěrkou . Podhled z dřevěnných lamel fragmentuje a orientuje prostor. Světla umístěná mezi lamelami vytvářejí nečekané hry a barevné odstíny. Na toaletách je černobílá mozaika generovaná fibonacciho algoritmem, tak není žádná stěna stejná, ale sdílí jeden princip, tedy lze pozorovat vzatch částí a celku. Celkový interiér si pohrává s mnohými vrstavami jako významu, bylo vcelku zajímavé hledat co je pro místo esenciální, když vyloučíme sociálně politický kontext. Proto pro geometri podhledu byl zvolen terén sídliště, který bylk digitálně převeden do liniové paprskovité struktury. Jeho interpretace do materiálu a fabrikačního principu v sobě stále uchovává základní řadu čísel, 1,3,5,7,21. 










The Stalingrad café is located in the corner house of the Stalingrad Žďár settlement, built in the 1950s. The housing estate is essential for understanding the significance of the place, it was built for the workers of the developing Žďárské strojírny and foundries ŽĎAS in the style of socialist realism. The transfer of the classicist concept to the working class created a unique urban structure. A community café is to be established in it, combining the culture of the chateau and the housing estate. The excluded site becomes an attractor.
 In the interior of the café, we work with the wall and ceiling in terms of meaning, structure and color. The curved wall in a radius of 21 m is articulated by a gold spatial structural trowel. The ceiling made of wooden slats fragments and orients the space. The lights placed between the slats create unexpected games and color shades. The toilets have a black and white mosaic generated by the Fibonacci algorithm, so no wall is the same, but it shares one principle, so you can observe the rise of parts and the whole. The overall interior plays with many layers as meaning, it was quite interesting to look for what is essential for the place, if we exclude the socio-political context. Therefore, the terrain of the housing estate was chosen for the geometry of the ceiling, which was digitally converted into a linear radial structure. His interpretation into the material and the manufacturing principle still retains the basic series of numbers, 1,3,5,7,21.