post digital double square in Jihlava

urbanistická reakce na modernistický útok na historické náměstí. 

Zahuštění a intenzifikace místa jako prostředek k nalezení vlastní identity. Prostor náměstí byl rozrušen demolicí a vnořením velkého objemu. Následný vývoj odsál ekonomické aktivity za hradby do Cityparku. Abychom mohli vrátit náměstí jeho prostorově ekonomické kvality vkládáme nový strukturovaný klastr domů, které dokáží nově vymezit náměstí a ulici. Vracíme náměstí jasně definovaný řád a strukturu. Dominanta OD jihlava je potlačena a integruje se do struktury města.








EVOLO 2018 - A Symbiont


The skyscraper is a unique example of the exploitation of sources, it is a concentration of sources: financial, social as well as natural. We get up in the morning and elbow our way through the crowds and excessive traffic to get into our skyscraper. On the way we come across several dirty people, ignore them, enter the lobby, pass through the detection frame and rise in one of the lifts to reach our open office. We sit down at the computer and connect to the enhanced world. Having sent several metres of emails, we go to have a coffee, in the corridor we meet just a few colleagues, we do not know what is happening outside, one storey above us, one storey below us. We need to go to the toilet, we go there and when finished we flush the toilet: 5 litres, 15 litres, 40 stories, 200 toilets, 80 flushes per hour, 3700 litres per shift, 450000 litres a day, 10,000,000 litres a year.




 Introduction: 


Water consumption keeps growing while water sources are becoming inaccessible and polluted. The tendency of the development is leading towards radical measures. Rationed water, the reduction of consumption, overheated cities and the global changes in climate. On the other hand, the solution is easy to see.

The skyscraper is a manifestation of individual strength and power. The collective power – the whole, the system and nature – is however much stronger that an individual. We have spent too much time competing and fighting each other and found out that, although we are able to surpass ourselves, we forget about the whole, we forget that through our competition we have destroyed our surroundings, our environment, our relationships. Modernity meant progress based on inexhaustible resources but how to continue: we are beginning to realize that our resources may run dry. We consume thousands of litres of water a day. Our cities are grey concrete areas and rainwater is not retained – just after rain it runs off into the sewerage.     








 Technical information:
 System of wetland roofs and rainwater retention
 The building’s roof will include horizontal and sloping wetland elements. These are green roofs composed of substrate satiated with water in which wetland plants grow.
 The system:
 a) retains rainwater on the roof
b) cools the roof
c) cools and moistens the surroundings
 Excessive rainwater runs off into the retention tank on the roof. When there in not enough water on the roof, the wetland roof is irrigated from the retention tank.
 The parts of the of the system of wetland roofs and rainwater detention:
- horizontal wetland roof
- sloping wetland roof
- a retention lake for rainwater
- pumping and accumulation reservoirs
 Secondary influence: cooling and shading
 The common skyscraper facade warms up to the temperature of 50-60°C in summer, the green facade can absorb sunbeams and thanks to this its temperature during summer is 26-32°C. With the use of at least 15-21%  we manage to save 6600KW of energy needed for cooling.
 Tertiary impact: Communications, the spatial city. Thanks to the root zone water treatment plant we obtain a new level of the city that can be used to get to know new spaces, not accessible until now, by walking.  






  Conclusion:
I leave the toilet flushed with pre-washed water. I pour myself water and go for a walk on the 35th storey. Thanks to the symbiont we manage to save up to 98% of water. Thus skyscrapers change from closed individuals into the interlinked community of the co-existing and cooperating sociological ecological new reality

Team : jiri vitek, martin dlabaja, kristyna uhrova, vojta marek

Most



DVORECKÉHO MOST/ soutěž Praha 2018




 Projekt je založen na třech pilířích : architektonický koncept, struktura a strukturální analýza a artikulace formy.
              Koncept je inspirován časovým, místopisným a programovým kontextem hlanvího města Prahy a jeho jedinečností. V Praze lze potkat gotické skvosty I soudobé kvalitní architektury. Příležitost nového mostu by měla interpretovat možnosti doby a její tendence. Mobilita, konektivita, integrita a poezie se spojuje v našem návrhu koherentním jazykem. Sekvence vln mostů od menších  vzepětí po gradaci hlavním obloukem a následnou symetrií odkazuje nejen na místopisný kotext fluidní řeky,ale využívá vztahu částí a celků. Oblouky vychází z tradičního principu řetězovky – tlačené klenby oblouku, kde tvarové vzepětí umožňuje eliminaci průhybu. 










Anotace :

Koncept mostu je založen na interpretaci kontextu, programu a struktury jazyka Architektury. Most nad řekou tónů Vltavy s vedutou majestátní Prahy v časovém kontextu 21. Století motivuje k vytvoření koherentní a kontinuální struktury, založené na catenary principu tlačené konstrukce. Mostovka osciluje mezi oblouky odkazující se na vlnobití minulosti s pohledem do budoucnosti. Sekvence mostů gradující v hlavním dvouoblouku s vyobrazením průběhů sil odkazuje ke gotické minulosti Prahy. Most, který spojuje břehy I časy.

Vítězné náměstí - Praha / soutěž 2018



 V neustále se měnícím světě jsou postupně možnosti upřednostňovány před určitostí, se cílem architektury stává tvorba nehierarchického prostředí, kde se uživatelé stávají hlavními aktéry samotné definice prostoru. To, na čem skutečně záleží, je schopnost prostoru podporovat vztahy mezi člověkem a místem, a to jak městským prostředím, tak virtuálním prostorem. Cílem již není vytvořit rozlehlý homogenní prostor podléhající přísným geometrickým pravidlům a hierarchii, nýbrž heterogenní soubor vzájemně propojených míst, které jsou schopné spouštět vztahy na několika úrovních. 








 Nejprve bylo vygenerováno topografické schéma založené na analýze jednotlivých budov, vztahů mezi nimi a jejich vlivu na veřejný prostor k nim přilehlým. Dále byla brána v potaz aktivita osob a cirkulace dopravy. Spojením těchto dvou faktorů zohledňujících potřeby uživatelů vzniklo schéma toku. Jeho základem jsou vrstevnice spojující prostory s totožnou frekventovaností, kdy velikostně nejmenší útvary spojují nejvíce frekventovaná místa (případně potencionálně nejfrekventovanější místa). Prostor by měl být chápán jako živý organismus, schopný dýchat a expandovat. Nesnaží se vytvářet tuhé konfigurace, ale ponechává pole na improvizaci.








 Team: jiri vitek, Adela Bermellova, Petr Malasek, Kristyna Uhrova, Martin Dlabaja, Marianna Kubová